2025. július 28-30. 3-napos Dráva túra
3-napos Dráva kenutúra, az első napon kenuzástanulással, gyakorlással és végtelenül gyönyörű túrával a drávai mellékágakon
Úgy bizony! Az 1. napon megtanítunk kenuzni, pontosabban továbbképzünk, fejlesztjük a tudásodat, mindent sokszor megmutatunk, demonstrálunk, majd álló vízen, utána gyenge sodrású szakaszokon gyakoroltok, közben gyönyörű csillagtúrátok lesz a Dráva-menti mellékágakban.
A 2 napi Dráva: Vízvár - Barcs, 38 km.
Végül, a 3. napon a Barcs - Szentborbás szakasz (19 km) következik. Biztonságos vízitúra - ebben a méretkategóriában - Európa egyik legtisztább nagy folyóján. A Dráva kenutúra tartalmilag 3 db, egymást követő 1-napos túra. A drávai evezés idején éjszakára a Dráva partot mindig elhagyjuk. Másnap úgy jövünk ki a partra, hogy éjjelre senki nem maradt kint. Ha megoldható, kérjük, hogy fussatok be a nulladik napon! Azoknak, akik IDŐBEN jelzik a szállásigényt, azoknak "stoppoljuk" a szállást. Mit jelent az, hogy "stoppoljuk" a szállást? A felénk jelzett szállásigényeket továbbítjuk a szállásadóknak, ők félreteszik nektek a szállást, amely szállást, majd nektek kell a szállásadók felé közvetlenül kifizetni. A Dráva engedélyköteles folyó, amit mi beszerzünk, neked nem kell vele törődni.
1. nap: kenuzástanulás, gyakorlás, és egy fenomenális vízitúra!
Kezdőknek, kevésbé rutinos, ill. gyors sodrásos folyókat eddig még nem, vagy keveset próbált kenuzóknak a Dráva vízitúra előtt (be)tanítás!
Az egész első napot a tanulásra, gyakorlásra és a gyakorlással egybekötött első napi vízitúrára szánjuk. Több legyet is ütünk egy csapásra. Egyrészt biztonságossá, másrészt - szenvedés helyett - őrülten élvezetessé tesszük a Dráva-vízitúrát. Harmadrészt pedig az a táj, ahol tanulunk hihetetlen. Földöntúlian helyeken teszünk meg egy fantasztikus kört.
Szakmailag felkészülten, türelemmel tanítjuk meg, hogy hogyan kell a kenut irányítani. Mivel a Dráva - pláne áradás idején - sebes folyó, a vízre szállás úgy biztonságos, ha ezt az első napot tanulásra és (sok) gyakorlásra szánod. Csak így működik. Jól tanítunk. Szerénytelennek tűnünk, de bízz bennünk. Hidd el, hogy velünk nem fogod a vízitúrát 20-30 perc meddő szenvedés után feladni, csak azért, mert a túravezető voltaképpen Mekk Elek a kenuzás megtanításában. Másik sapkáinkban mindannyian tanárok, trénerek vagyunk.
10:30-kor Vízváron a Dráva utca folytatásában a Dráva partján találkozunk.
Fontos. Személyi igazolvány vagy útlevél mindenképpen legyen nálad!! Felszerelés-osztás után vízre tesszük a hajókat és kezdjük a tanulást. A betanulás és gyakorlás addig tart, amíg "minden tökéletes". Akkor van vége, amikor a túravezető látja, hogy minden hajó irányítása "oké", hogy a kenuk arra mennek, amerre a legénység akarja. Szánunk bőségesen időt a kenuzás tanulására és a gyakorlásra, amely gyakorlás egyúttal máris egy überklassz vízitúra lesz. Egy idő után már a karod automatikusan hajtja végre a túravezető instrukcióit.
Az első nap nem lesz rövid (hiszen gyakorlás), hogy a nyílt Dráva biztonságos legyen. Ha pedig valakiknek már minden "szuperül" megy, de másoknak még hasznos a további gyakorlás, akkor visszaevezünk, visszakísérjük a profikat, partra tesszük a kenuikat, a többiekkel pedig folytatódhat a "tréning". A másnapi nyílt Drávához MUSZÁJ kvázi tökéletesen irányítani a kenukat. Mi van, ha esetleg nem jön össze a kenu szinte tökéletes irányítása? Az emberek túlnyomó többsége nem csak meg tud tanulni kenuzni, de szinte percek alatt belejön. De - tapasztalat - van egy tényleg törpe kisebbség, aki másban jó, akinek a kenuzás egy teljes nap alatt sem áll össze. Sajnos, ill. biztonsági szempontból evidens módon az nem jöhet a másnapi túrára, nekik a túra díját nem tudjuk visszatéríteni, sőt, mivel újra a világ végéről el kell jönni a trélernek, újra szervezni, rakodni, szállítani kell, egy napnyi túradíj pluszban fizetendő, tehát pl. három fő esetén háromszor egy napnyi túradíj.
2. napi Dráva-vízitúra: vízitúra Vízvár és Barcs között (38 km)
Fontos. Személyi vagy útlevél mindenképpen legyen nálad!! 9:30-kor Vízváron a Dráva utca folytatásában a Dráva partján találkozunk. Földöntúli tájon evezünk, tágas sóderpadok, méltóságteljes és a zátonyok közötti kanyarok után a Heresznyei-magaspartnál jó esetben szép számmal láthatunk parti fecskét és gyurgyalogot, amely a 6-7 tojásból álló fészekalját mélyen beássa a part falába. (A "szép számmal" kapcsán egy fájdalmas igazság. Még 10 éve is többezres állomány költött itt, ma már ennek csak töredéke fészkel.)
Vízitúránk első hosszabb, nem csak wc-szünetes pihenője Heresznyénél (185 fkm) a bal parton lesz, ahol régebben "hivatalos" táborozóhely is volt.
Heresznye térségében nem kizárt a sóderbányászat. Ha igen, akkor figyelmet igényel az evezés, szigorúan a túravezető nyomvonalában kell haladni.
A hosszabb pihenők mellett a nap során természetesen rövid wc-szünetet sokszor tartunk, hölgyek balra, urak jobbra...
Ebédszünet Babócsa, Jelkusnál majd újabb tervezett relax Jaminánál. 17:00 óra előtt érkezünk Barcsra.
Az autók sofőrjei Barcsról busszal visszaugranak a Vízváron hagyott autókért, minden autó Barcsra jön, ahol felveszik a sofőrök az utasaikat, és mindenki a célszerűen barcsi, vagy Barcs környéki szállás(á)ra jön, megy.
3. napi Dráva-kenutúra Barcs és Szentborbás között (19-20 km)
Szentborbáson 9:30-kor a Duna-Dráva Nemzeti Park kikötőjénél találkozunk, a szupi jó helyen el tudsz menni wc-re.
Fontos. Személyi vagy útlevél mindenképpen legyen nálad!! A logisztika azt jelenti, hogy hagyunk autókat Szentborbáson ahova meg fogunk a vizen érkezni, és minél kevesebb, szó szerint és átvitt értelemben is teleautóval megyünk fel Barcsra a szabadstrandra.
Mai vízitúránk Szentborbásig a Dráván 19-20 km. Azért írjuk, hogy "19-20" kilométer, mert menet közben izgi helyekre, szépséges oldalágakba is bekukkantunk, és a vízállás dönti el, hogy távolságban mennyi is lesz a bekukkantás.
Barcs és Szentborbás között a Barcs feletti részekhez képest már minimálisan lassabb a Dráva. Ha már nem is vágtat, de azért még így jó tempóval hoz minket a víz, tényleg sokat besegít, tehát ezen a szakaszon nem nagy a végkimerülés veszélye.
Wc, naptejezés után 10:00-kor vízre szállunk, és csak szállunk, repülünk, szenzációs Dráva-szakaszon evezgetünk.
Utunkba ejtjük a Csomoros-szigeti tanösvényt (149-es fkm), megpihenünk Drávatamásinál, és egy izgalmas, rejtélyes mellékágon - amennyire tudunk, ha egyáltalán tudunk - beevezünk Tótújfalu felé, majd ebédszünet.
14:00 körül (de ne vegyél színházjegyet, tehát lehet, hogy a körül nagyon körülbelül) érkezünk Szentborbásra (133 fkm). Mivel reggel, délelőtt már hagytunk itt autókat, a borbási kocsik segítenek a sofőröket Barcsra vinni. Aki még marad, annak javasolunk egy kirándulást Felsőszentmártonba vagy Tótújfaluba.
A mi kedvencünk Felsőszentmárton, ahol elvétve még hallani horvát szavakat, és ahol megnézheted az Ormánság egyik különlegességét, a talpasházat. Aki még ezek után is friss, annak egy késő délutáni (akár bringa (!)) útvonalba bevehető Markóc, egy kis ránézés a mocsárra. Mivel Barcsnál van híd, át is ugorhatsz Horvátországba, vagy ha a Dráva vízitúra egy hosszabb vakáció része, akkor lehet, hogy még ma este a magyar oldalon éjszakázol, és holnap már a horvát tengerparton vagy éppen Plitvicénél vagy.
Vacsora: megint csak az arra esetre, ha még maradsz a Dráva túra után ... a vacsora lehet rendelt hami Szentborbáson a vízháznál a Dráva-parton. Házi kolbász és hurka, vegyes savanyú, héjában sült krumpli, idénygyümölcs, a vegetáriánusoknak csőben sült cukkinis tészta reszelt kecskesajttal, idénygyümölcs. Durván jók.
Vízitúrák a Dráva, a Rába és a Mura mellett sok más helyszínen!
Tisztelettel várunk az ország minden klassz vízitúra-helyszínén kenu-, ill. kajaktúrákkal.
A tisza-to-vizitura.hu oldalon találod a tisza-tavi, a tiszatura-vizitura.hu oldalon a felső-tiszai, Öreg-Túr, Körös, Szarvasi-Holt-Körös túráinkat. A hernad-vizitura.hu-n csemegézhetsz a borsod megyei túrákból: tudj meg "mindent" a Hernád, a Sajó, és a bodrogzugi kenuzásokról. A szigetkozvizitura.hu oldalon a szigetközi, a gemenc-vizitura.hu oldalon pedig a gemenci, valamint a Vajas-fok vízitúráinkat találod meg.
A vízitúrákon alkoholt fogyasztani tilos és a mentőmellény viselése kötelező.
A külső körülmények, így az idő-, és vízjárás kockázatát a jelentkezéssel vállaljátok, lásd ÁSZF. Ha külső körülmény miatt nem indulhat a kenutúra, de a túradíjjal együtt utalsz 1700 Ft/fő/nap összegű átregisztrálási díjat, akkor alternatív túrákat ajánlunk fel, akár 10-et. A saját kockázatok kezelésére pedig az összes hazai biztosítónál, jellemzően 2.5%-os díj mellett köthető utazási biztosítást javasoljuk, mivel annak része az útlemondási biztosítás is. A biztosítás haszna, hogy ha meghúzza Apuka foci közben a vádliját, lázas lesz a gyerek, ne adj Isten temetésre kell menni, stb. nem vész el a túradíj. (Nem vagyunk egyik biztosítónak sem az ügynöke).
Hívj, +36209342760, minden kérdésre szívesen válaszolunk, továbbá a túra tervezett időpontja függvényében mondjuk (és term. e-mailben át is küldjük) a túradíj összegét
Jelentkezés a Dráva vízitúrára

Kérünk szépen egy hívást! +36209342760
Egyeztessünk (időpont, létszám, időtartam, közlekedés, szállás- és étkezés, vízitúrás gyakorlat, a résztvevők....). Kérjük az általános szerződési és részvételi feltételek, és a "mit kell hozni" részek gondos és alapos elolvasását, majd ezek elfogadása esetén a jelentkezési lap átküldését a raba_vizitura@yahoo.com e-mail címre.
Visszaigazolást küldünk és a visszaigazolást követően (tehát kizárólag az írásos vísszaigazolás után) kérjük a túradíj utalását.
(MediaComm Kft., 12001008-00106900-00100007). A banki utalás során a banki közlemény
rovatba kérjük a vízitúrára jelentkező számlázási címét irányítószámmal, a kenutúra időpontját (hónap, kezdőnap és utolsó nap) és helyét beírni. Ez fontos! Nagyon nem jó, ha - mondjuk - a Dráva helyett a Rábán, vagy a bodrogzugi ártérben várunk. Egy fiktív címmel egy példa erejéig mutatjuk is a banki közlemény rovat helyes kitöltését:
Pl. 5644 Préslak, Mogyorófás sor 40. 2025. július 28-29-30. Dráva vízitúra